Screets Live Chat - en to ar translation catalogue (440 entries)

en: Message
ar: الرسالة

en: Chat Console
ar: وحدة التحكم في الدردشة

en: Sign-in
ar: تسجيل دخول

en: Sign-out
ar: تسجيل خروج

en: Online
ar: متصل

en: Offline
ar: غير متصل

en: Close
ar: إغلاق

en: Settings
ar: الإعدادات

en: Name
ar: الاسم

en: Email
ar: البريد الإلكتروني

en: Phone
ar: الهاتف

en: Country
ar: الدولة

en: Notes
ar: ملاحظات

en: Looking at
ar: انظر الي

en: Profile Image
ar: صورة الملف الشخصي

en: New offline message
ar: رسالة غير متصلة جديدة.

en: You don't have permission to perform this action
ar: ليس لديك إذن لتنفيذ هذا الإجراء

en: [%s] New chat started by %s
ar: [%s] بدأت الدردشة الجديدة بواسطة%s

en: Case No
ar: حالة رقم

en: Visitor Name
ar: اسم الزائر

en: %s is started chat.
ar: بدأ%s الدردشة.

en: Something went wrong!  Please try again.
ar: هناك خطأ ما! حاول مرة اخرى.

en: Chat now!
ar: ابدأ الدردشة الآن!

en: Shows up chat popup.
ar: اظهر نافذة منبثقة للدردشة

en: Select All
ar: حدد الكل

en: Options
ar: اختيارات

en: %s Options
ar: خيارات %s

en: Text
ar: نص

en: Textarea
ar: مساحة النص

en: Subject
ar: عنوان الرسالة

en: Question / issue
ar: سؤال/قضية

en: Name &amp; Email
ar: الاسم &amp; البريد الالكتروني

en: Support categories
ar: فئات الدعم

en: Manage options
ar: ضبط الاختيارات

en: Chat with visitors
ar: الدردشة مع الزوار

en: General
ar: عام

en: Design
ar: التصميم

en: Chats
ar: الدردشات

en: Site
ar: الموقع

en: Users
ar: المستخدمين

en: Messages
ar: الرسائل

en: Real-time
ar: الوقت- الحقيقي

en: Advanced
ar: الإعدادات المتقدمة

en: Display
ar: تشغيل

en: Hide on mobile devices
ar: اخفي علي أجهزة الهاتف المحمول

en: Hide from pages that uses SSL
ar: إخفاء من الصفحات التي تستخدم SSL

en: Hide when all operators are offline
ar: إخفاء عندما تكون جميع المشغلات في وضع عدم الاتصال

en: Where to show up?
ar: اين يتم العرض؟

en: Show everywhere
ar: اخفي في كل الاماكن

en: Hide everywhere
ar: اخفي في كل الاماكن

en: Except those pages
ar: ماعدا هذه الصفحات

en: Display on specific pages
ar: عرض على صفحات محددة

en: Homepage
ar: الصفحة الرئيسيه

en: Always show
ar: اظهر دائما

en: Always hide
ar: اخفي دائما

en: Blog-related pages
ar: صفحات ذات صلة بالمدونة

en: Licensing
ar: الترخيص

en: It is required to activate the plugin and get <strong>free updates</strong>.
ar: يلزم تنشيط المكون الإضافي والحصول على <strong> تحديثات مجانية </strong>.

en: Note that you might need to re-login WordPress after updating your API key.
ar: لاحظ أنك قد تحتاج إلى إعادة تسجيل الدخول إلى وورد بريس بعد تحديث مفتاح واجهة برمجة التطبيقات.

en: Response Info
ar: معلومات الاستجابة

en: Set your live chat hours to an <strong>achievable level</strong>. Because for customers, “live chat” implies an almost instant response, so a delayed reply to a chat is a much poorer experience than a slow email reply.
ar: عيّن ساعات الدردشة المباشرة على <strong> مستوى قابل للتحقيق</strong>. نظرًا لأنه بالنسبة إلى العملاء ، فإن "الدردشة المباشرة" تشير إلى استجابة فورية تقريبًا ، لذا فإن الرد المتأخر على الدردشة هو تجربة أكثر فقراً من الرد البطيء على البريد الإلكتروني.

en: Typically replies within...
ar: الردود عادة في خلال...

en: At least one operator is online
ar: مشغل واحد على الأقل متصل بالإنترنت

en: Not specified
ar: غير محدد

en: a few minutes
ar: دقائق قليلة

en: 15 minutes
ar: 15 دقيقة

en: 30 minutes
ar: 30 دقيقة

en: an hour
ar: ساعة

en: a few hours
ar: ساعات قليلة

en: a day
ar: يوم

en: 1 business day
ar: 1 يوم عمل

en: 2 business days
ar: 2 أيام عمل

en: 3 business days
ar: 3 أيام عمل

en: No operators online
ar: لا يوجد مشغلين متصلين

en: Offline capabilities
ar: الصلاحيات في حال عدم الإتصال

en: Initial response
ar: الاستجابة الأولية

en: How the application should response when visitors try to start a <strong>new conversation</strong>?
ar: كيف يجب أن يستجيب التطبيق عندما يحاول الزائر بدء <strong> محادثة جديدة </strong>؟

en: Allow visitors to start new conversation
ar: السماح للزوار الجدد ببدء دردشة جديدة

en: Show offline form
ar: اظهر نموذج غير متصل

en: Select visible fields:
ar: حدد الحقول المرئية:

en: Company name
ar: اسم الشركة

en: Select required fields:
ar: حدد الحقول المطلوبة:

en: Offline form
ar: نموذج غير متصل

en: Ask question
ar: اسال سؤال

en: Show "I consent..." checkbox
ar: عرض مربع الاختيار "أوافق ..."

en: Date/time format
ar: صيغة الوقت/التاريخ

en: Date format
ar: صيغة التاريخ

en: Site info
ar: معلومات الموقع

en: Site name
ar: اسم الموقع

en: We will show this name as your site/company name when needed
ar: سوف نعرض هذا الاسم كاسم لموقعك / شركتك عند الحاجة

en: Site url
ar: رابط الموقع

en: Site logo
ar: شعار الموقع

en: Site email
ar: البريد الالكتروني للموقع

en: Optional
ar: إختياري

en: Your visitors will reply to this email.
ar: سوف يرد زوارك على هذا البريد الإلكتروني.

en: Logo width
ar: عرض الشعار

en: If original size 100px, we recommend you to set 50px for retina displays
ar: إذا كان الحجم الأصلي 100 بكسل ، نوصيك بتعيين 50 بكسل لشاشات retina

en: Privacy policy URL
ar: رابط سياسة الخصوصية

en: Colors
ar: الألوان

en: Primary
ar: أولي

en: Secondary
ar: ثانوي

en: Highlight
ar: تسليط الضوء

en: Appearance
ar: المظهر

en: Widget position
ar: مكان الاضافة

en: Bottom Left
ar: زر اليسار

en: Bottom Right
ar: زر اليمين

en: Starter
ar: زر التشغيل

en: Starter size
ar: حجم زر التشغيل

en: Starter icon size
ar: حجم ايقونة زر التشغيل

en: Popup width
ar: عرض النافذة المنبثقة

en: Radius
ar: القطر

en: Normal
ar: عادي

en: Big
ar: كبير

en: Offset
ar: طباعة الاوفست

en: Sets the distance between the page corner and the chat widget
ar: لتعيين المسافة بين زاوية الصفحة وقطعة الدردشة

en: Horizontal offset
ar: طباعة اوفست افقي

en: Vertical offset
ar: طباعة اوفست عمودي

en: Paste your embed code(s) here.
ar: الصق شفرة (شفرات) التضمين الخاصة بك هنا.

en: Example
ar: مثال

en: Font family name.
ar: اسم الFont family.

en: Alternative font family name.
ar: الخط البديل لfont family.

en: It will be used mostly for small texts, buttons, message-balloons and form elements.
ar: سيتم استخدامه في الغالب للنصوص الصغيرة والأزرار ورسالة-البالونات وعناصر النموذج.

en: Leave empty to use default.
ar: اتركه فارغًا لاستخدامه كوضع افتراضي.

en: Custom CSS
ar: CSS المخصص

en: Custom CSS for chat widget.
ar: CSS المخصص لعنصر الدردشة.

en: Operators
ar: المشغلين

en: User capabilities
ar: صلاحيات المستخدم

en: Chat button
ar: زر الدردشة

en: Title
ar: الاسم

en: Team intro
ar: مقدمة الفريق

en: Introduce your team to make the chat box feel more personal for your visitors.
ar: قدّم فريقك لجعل مربع الدردشة يشعر زائريك بمزيد من الخصوصية .

en: Online mode
ar: الوضع المتصل

en: Statuses
ar: الحالات

en: When operator is online
ar: عندما يكون المشغل متصل

en: When operator is away
ar: عندما يكون المشغل بعيدا

en: Chat popup
ar: النافذة المنبثقة للدردشة

en: Welcome message
ar: رسالة ترحيب

en: This message is sent for the first conversation of visitors automatically.
ar: يتم إرسال هذه الرسالة للمحادثة الأولى للزائرين تلقائيًا.

en: Custom variables
ar: المتغيرات المخصصة

en: Closing message
ar: رسالة الإغلاق

en: Operators might choose to send this message while ending a chat.
ar: قد يختار المشغلون إرسال هذه الرسالة أثناء إنهاء الدردشة.

en: Response time
ar: وقت الاستجابة

en: Chat buttons
ar: أزرار الدردشة

en: Chat statuses
ar: حالات الدردشة

en: Chat status messages
ar: رسائل حالة الدردشة

en: Closed chat
ar: دردشة مغلقة

en: Notifications
ar: التنبيهات

en: Window title
ar: عنوان النافذة

en: It appears on visitor's window title when operator replies.
ar: يظهر على عنوان نافذة الزائر عندما يرد المشغل.

en: Connection
ar: اتصال

en: Forms
ar: نماذج

en: Others
ar: الآخرين

en: Emails
ar: البريد الإلكتروني

en: Notify visitor email
ar: أرسل اشعار للبريد الإلكتروني الزائر.

en: Chat logs email
ar: البريد الالكتروني لسجل الدردشة

en: Name field
ar: حقل الاسم

en: Email field
ar: حقل البريد الالكتروني

en: Phone field
ar: حقل الهاتف

en: Company name field
ar: حقل اسم الشركة

en: Reply box placeholder
ar: نص المساعد لمربع الرد

en: Save button
ar: زر الحفظ

en: Send button
ar: زر الارسال

en: Start chat button
ar: زر  بدء الدردشة

en: Date &amp; Time
ar: التاريخ&amp; الوقت

en: Date
ar: التاريخ

en: Response Time
ar: وقت الاستجابة

en: Which email do you use to login your Firebase account?
ar: ما البريد الإلكتروني الذي تستخدمه لتسجيل الدخول إلى حسابك في Firebase؟

en: I have completed the steps above
ar: لقد أكملت الخطوات المذكورة أعلاه

en: Archive
ar: الارشيف

en: Get notified of chat notifications.
ar: الحصول على إشعار من إشعارات الدردشة.

en: Turn on
ar: شغل

en: No chats found.
ar: لم يتم العثور على دردشات

en: No archived chats found.
ar: لم يتم العثور على دردشات مؤرشفة.

en: Undo
ar: ألغي

en: Profile
ar: الملف الشخصي

en: Only works if any operator doesn't accept new chats automatically at that moment.
ar: يعمل فقط إذا كان أي مشغل لا يقبل الدردشات الجديدة تلقائيًا في تلك اللحظة.

en: Save
ar: حفظ

en: Send chat transcript to visitor's email
ar: إرسال نسخة الدردشة إلى البريد الإلكتروني للزائر

en: End chat
ar: انهاء الدردشة

en: End chat without message
ar: إنهاء الدردشة بدون رسالة

en: {opName} is talking with this user.
ar: يتحدث{opName} الي هذا المستخدم.

en: Chat has ended.
ar: تم إنهاء الدردشة.

en: Chat has been archived.
ar: تمت أرشفة الدردشة.

en: Write a message
ar: اكتب رسالة

en: Delete
ar: حذف

en: Join chat
ar: انضم للدردشة

en: Details
ar: تفاصيل

en: Hit enter to update
ar: للتحديث اضغط مفتاح أدخل

en: Extensions
ar: إضافات

en: Deactivate
ar: تعطيل

en: Active
ar: مفعل

en: No extensions found.
ar: لم يتم العثور علي اضافات

en: Afghanistan
ar: أفغانستان

en: &#197;land Islands
ar: جزر أولاند

en: Albania
ar: ألبانيا

en: Algeria
ar: الجزائر

en: American Samoa
ar: ساموا الأمريكية

en: Andorra
ar: أندورا

en: Angola
ar: أنغولا

en: Anguilla
ar: أنغويلا

en: Antarctica
ar: القارة القطبية الجنوبية

en: Antigua and Barbuda
ar: أنتيغوا وباربودا

en: Argentina
ar: الأرجنتين

en: Armenia
ar: أرمينيا

en: Aruba
ar: أروبا

en: Australia
ar: أستراليا

en: Austria
ar: النمسا

en: Azerbaijan
ar: أذربيجان

en: Bahamas
ar: البهاما

en: Bahrain
ar: البحرين

en: Bangladesh
ar: بنغلاديش

en: Barbados
ar: باربادوس

en: Belarus
ar: بيلاروسيا

en: Belgium
ar: بلجيكا

en: Belau
ar: بالاو

en: Belize
ar: بليز

en: Benin
ar: بنين

en: Bermuda
ar: برمودا

en: Bhutan
ar: بوتان

en: Bolivia
ar: بوليفيا

en: Bonaire, Saint Eustatius and Saba
ar: جزر المملكة الهولندية الكاريبية

en: Bosnia and Herzegovina
ar: البوسنة والهرسك

en: Botswana
ar: بوتسوانا

en: Bouvet Island
ar: جزيرة بوفيه

en: Brazil
ar: البرازيل

en: British Indian Ocean Territory
ar: إقليم المحيط الهندي البريطاني

en: British Virgin Islands
ar: الجزر العذراء البريطانية

en: Brunei
ar: بروناي

en: Bulgaria
ar: بلغاريا

en: Burkina Faso
ar: بوركينا فاسو

en: Burundi
ar: بوروندي

en: Cambodia
ar: كمبوديا

en: Cameroon
ar: الكاميرون

en: Canada
ar: كندا

en: Cape Verde
ar: الرأس الأخضر

en: Cayman Islands
ar: جزر كايمان

en: Central African Republic
ar: جمهورية أفريقيا الوسطى

en: Chad
ar: تشاد

en: Chile
ar: تشيلي

en: China
ar: الصين

en: Christmas Island
ar: جزيرة كريسماس

en: Cocos (Keeling) Islands
ar: جزر كوكوس (كيلينغ)

en: Colombia
ar: كولومبيا

en: Comoros
ar: جزر القمر

en: Congo (Brazzaville)
ar: الكونغو (برازافيل)

en: Congo (Kinshasa)
ar: الكونغو (كينشاسا)

en: Cook Islands
ar: جزر كوك

en: Costa Rica
ar: كوستاريكا

en: Croatia
ar: كرواتيا

en: Cuba
ar: كوبا

en: Cura&ccedil;ao
ar: كوراساو

en: Cyprus
ar: قبرص

en: Czech Republic
ar: جمهورية التشيك

en: Denmark
ar: الدنمارك

en: Djibouti
ar: جيبوتي

en: Dominica
ar: دومينيكا

en: Dominican Republic
ar: جمهورية الدومينيكان

en: Ecuador
ar: الاكوادور

en: Egypt
ar: مصر

en: El Salvador
ar: السلفادور

en: Equatorial Guinea
ar: غينيا الاستوائية

en: Eritrea
ar: إريتريا

en: Estonia
ar: استونيا

en: Ethiopia
ar: أثيوبيا

en: Falkland Islands
ar: جزر فوكلاند

en: Faroe Islands
ar: جزر فارو

en: Fiji
ar: فيجي

en: Finland
ar: فنلندا

en: France
ar: فرنسا

en: French Guiana
ar: جويانا الفرنسية

en: French Polynesia
ar: بولينيزيا الفرنسية

en: French Southern Territories
ar: الأقاليم الجنوبية الفرنسية

en: Gabon
ar: الغابون

en: Gambia
ar: غامبيا

en: Germany
ar: ألمانيا

en: Ghana
ar: غانا

en: Gibraltar
ar: جبل طارق

en: Greece
ar: اليونان

en: Greenland
ar: جرينلاند

en: Grenada
ar: غرينادا

en: Guadeloupe
ar: غوادلوب

en: Guam
ar: غوام

en: Guatemala
ar: غواتيمالا

en: Guernsey
ar: غيرنسي

en: Guinea
ar: غينيا

en: Guinea-Bissau
ar: غينيا بيساو

en: Guyana
ar: غيانا

en: Haiti
ar: هايتي

en: Heard Island and McDonald Islands
ar: جزيرة هيرد وجزر ماكدونالد

en: Honduras
ar: هندوراس

en: Hong Kong
ar: هونغ كونغ

en: Hungary
ar: هنغاريا

en: Iceland
ar: آيسلندا

en: India
ar: الهند

en: Indonesia
ar: أندونيسيا

en: Iran
ar: إيران

en: Iraq
ar: العراق

en: Republic of Ireland
ar: جمهورية ايرلندا

en: Isle of Man
ar: جزيرة مان

en: Israel
ar: فلسطين المحتلة (إسرائيل)

en: Italy
ar: إيطاليا

en: Ivory Coast
ar: ساحل العاج

en: Jamaica
ar: جامايكا

en: Japan
ar: اليابان

en: Jersey
ar: جيرزي

en: Jordan
ar: الأردن

en: Kazakhstan
ar: كازاخستان

en: Kenya
ar: كينيا

en: Kiribati
ar: كيريباتي

en: Kuwait
ar: الكويت

en: Kyrgyzstan
ar: قرغيزستان

en: Laos
ar: لاوس

en: Latvia
ar: لاتفيا

en: Lebanon
ar: لبنان

en: Lesotho
ar: ليسوتو

en: Liberia
ar: ليبيريا

en: Libya
ar: ليبيا

en: Liechtenstein
ar: ليختنشتاين

en: Lithuania
ar: ليتوانيا

en: Luxembourg
ar: لوكسمبورغ

en: Macao S.A.R., China
ar: ماكاو، الصين

en: Macedonia
ar: مقدونيا

en: Madagascar
ar: مدغشقر

en: Malawi
ar: ملاوي

en: Malaysia
ar: ماليزيا

en: Maldives
ar: جزر المالديف

en: Mali
ar: مالي

en: Malta
ar: مالطا

en: Marshall Islands
ar: جزر مارشال

en: Martinique
ar: مارتينيك

en: Mauritania
ar: موريتانيا

en: Mauritius
ar: موريشيوس

en: Mayotte
ar: مايوت

en: Mexico
ar: المكسيك

en: Micronesia
ar: ميكرونيزيا

en: Moldova
ar: مولدوفا

en: Monaco
ar: موناكو

en: Mongolia
ar: منغوليا

en: Montenegro
ar: الجبل الأسود

en: Montserrat
ar: مونتسيرات

en: Morocco
ar: المغرب

en: Mozambique
ar: موزمبيق

en: Myanmar
ar: ميانمار

en: Namibia
ar: ناميبيا

en: Nauru
ar: ناورو

en: Nepal
ar: نيبال

en: Netherlands
ar: هولندا

en: New Caledonia
ar: كاليدونيا الجديدة

en: New Zealand
ar: نيوزيلندا

en: Nicaragua
ar: نيكاراغوا

en: Niger
ar: النيجر

en: Nigeria
ar: نيجيريا

en: Niue
ar: نيوي

en: Norfolk Island
ar: جزيرة نورفولك

en: Northern Mariana Islands
ar: جزر ماريانا الشمالية

en: North Korea
ar: كوريا الشمالية

en: Norway
ar: النرويج

en: Oman
ar: عمان

en: Pakistan
ar: باكستان

en: Palestinian Territory
ar: الأراضي الفلسطينية

en: Panama
ar: بناما

en: Papua New Guinea
ar: بابوا غينيا الجديدة

en: Paraguay
ar: باراغواي

en: Peru
ar: بيرو

en: Philippines
ar: الفلبين

en: Pitcairn
ar: بيتكيرن

en: Poland
ar: بولندا

en: Portugal
ar: البرتغال

en: Puerto Rico
ar: بورتوريكو

en: Qatar
ar: قطر

en: Reunion
ar: ريونيون

en: Romania
ar: رومانيا

en: Russia
ar: روسيا

en: Rwanda
ar: رواندا

en: Saint Barth&eacute;lemy
ar: سانت بارتيليمي

en: Saint Helena
ar: سانت هيلينا

en: Saint Kitts and Nevis
ar: سانت كيتس ونيفيس

en: Saint Lucia
ar: سانت لوسيا

en: Saint Martin (French part)
ar: سانت مارتن (الجزء الفرنسي)

en: Saint Martin (Dutch part)
ar: سانت مارتن (الجزءالهولندي)

en: Saint Pierre and Miquelon
ar: سان بيار وميكلون

en: Saint Vincent and the Grenadines
ar: سانت فنسنت وجزر غرينادين

en: San Marino
ar: سان مارينو

en: S&atilde;o Tom&eacute; and Pr&iacute;ncipe
ar: سان تومي وبرينسيبي

en: Saudi Arabia
ar: المملكة العربية السعودية

en: Senegal
ar: السنغال

en: Serbia
ar: صربيا

en: Seychelles
ar: سيشيل

en: Sierra Leone
ar: سيراليون

en: Singapore
ar: سنغافورة

en: Slovakia
ar: سلوفاكيا

en: Slovenia
ar: سلوفينيا

en: Solomon Islands
ar: جزر سليمان

en: Somalia
ar: الصومال

en: South Africa
ar: جنوب أفريقيا

en: South Georgia/Sandwich Islands
ar: جورجيا الجنوبية وجزر ساندويتش

en: South Korea
ar: كوريا الجنوبية

en: South Sudan
ar: جنوب السودان

en: Spain
ar: إسبانيا

en: Sri Lanka
ar: سريلانكا

en: Sudan
ar: السودان

en: Suriname
ar: سورينام

en: Svalbard and Jan Mayen
ar: سفالبارد

en: Swaziland
ar: سوازيلاند

en: Sweden
ar: السويد

en: Switzerland
ar: سويسرا

en: Syria
ar: سوريا

en: Taiwan
ar: تايوان

en: Tajikistan
ar: طاجيكستان

en: Tanzania
ar: تنزانيا

en: Thailand
ar: تايلاند

en: Timor-Leste
ar: تيمور الشرقية

en: Togo
ar: توغو

en: Tokelau
ar: توكيلاو

en: Tonga
ar: تونغا

en: Trinidad and Tobago
ar: ترينيداد وتوباغو

en: Tunisia
ar: نونس

en: Turkey
ar: تركيا

en: Turkmenistan
ar: تركمانستان

en: Turks and Caicos Islands
ar: جزر تركس وكايكوس

en: Tuvalu
ar: توفالو

en: Uganda
ar: أوغندا

en: Ukraine
ar: أوكرانيا

en: United Arab Emirates
ar: الإمارات العربية المتحدة

en: United Kingdom (UK)
ar: المملكة المتحدة

en: United States (US)
ar: الولايات المتحدة الأمريكية

en: United States (US) Minor Outlying Islands
ar: جزر الولايات المتحدة الصغيرة النائية

en: United States (US) Virgin Islands
ar: جزر العذراء الأمريكية

en: Uruguay
ar: أوروغواي

en: Uzbekistan
ar: أوزبكستان

en: Vanuatu
ar: فانواتو

en: Vatican
ar: الفاتيكان

en: Venezuela
ar: فنزويلا

en: Vietnam
ar: فيتنام

en: Wallis and Futuna
ar: واليس وفوتونا

en: Western Sahara
ar: الصحراء الغربية

en: Samoa
ar: ساموا

en: Yemen
ar: اليمن

en: Zambia
ar: زامبيا

en: Zimbabwe
ar: زيمبابوي
