Screets Live Chat - en to ja translation catalogue (478 entries)

en: Message
ja: 本文

en: Current page URL
ja: 現在のページ URL

en: Referral URL
ja: アフィリエイトリンク

en: Single page views
ja: 単一ページビュー

en: Total visits
ja: 合計アクセス数

en: is
ja: は

en: is not
ja: でない

en: starts with
ja: で始まる

en: ends with
ja: で終わる

en: contains
ja: 含む

en: does not contains
ja: 含まない

en: is unknown
ja: 不明です

en: is more than
ja: より大きい

en: is less than
ja: より小さい

en: Enter URL
ja: URL を入力する

en: seconds
ja: 秒

en: New condition
ja: 新規の条件

en: Chat Console
ja: チャットコンソール

en: Sign-in
ja: サインイン

en: Sign-out
ja: サインアウト

en: Online
ja: オンライン

en: Offline
ja: オフライン

en: Close
ja: 閉じる

en: Settings
ja: 設定

en: Name
ja: 名前

en: Email
ja: メール

en: Phone
ja: 電話

en: Country
ja: 国

en: Notes
ja: 注意

en: Case no
ja: ケース番号

en: Looking at
ja: 見ている

en: Profile Image
ja: プロフィール画像

en: New offline message
ja: 新しいオフラインメッセージ

en: You don't have permission to perform this action
ja: この操作を実行する権限がありません

en: [%s] New chat started by %s
ja: [ %s ]によって開始された新しいチャット%s

en: Case No
ja: ケース番号

en: Visitor Name
ja: 訪問者名

en: %s is started chat.
ja: %s はチャットを開始しています。

en: Something went wrong!  Please try again.
ja: 問題が発生しました。もう一度やり直してください

en: Auto-messages
ja: 自動メッセージ

en: Parent item:
ja: 親となる項目

en: All
ja: すべて

en: View
ja: 表示

en: Add new
ja: 新規追加する

en: Edit
ja: 編集

en: Update
ja: 更新

en: Search
ja: 検索

en: Not found
ja: 見つかりませんでした

en: Chat now!
ja: 今すぐチャット！

en: Shows up chat popup.
ja: チャットポップアップを表示します。

en: Select All
ja: すべて選択

en: Options
ja: オプション

en: %s Options
ja: %s オプション

en: Text
ja: テキスト

en: Textarea
ja: テキストエリア

en: Subject
ja: 件名

en: Question / issue
ja: 質問 / 問題

en: Name &amp; Email
ja: 名前 & メール

en: Support categories
ja: サポートカテゴリ

en: Manage options
ja: オプションを管理する

en: Chat with visitors
ja: 訪問者とチャットする

en: General
ja: 一般

en: Design
ja: デザイン

en: Chats
ja: チャット

en: Site
ja: サイト

en: Users
ja: ユーザー

en: Messages
ja: メッセージ

en: Real-time
ja: リアルタイム

en: Advanced
ja: 高度な設定

en: Display
ja: 表示

en: Show up for logged in WordPress users only
ja: ログインしている WordPress ユーザーのみに表示

en: Hide on mobile devices
ja: モバイルデバイスでは非表示

en: Hide from pages that uses SSL
ja: SSL を使用しているページでは非表示

en: Hide when all operators are offline
ja: すべてのオペレータがオフライン時は非表示

en: Where to show up?
ja: 表示箇所

en: Show everywhere
ja: すべてで表示

en: Hide everywhere
ja: すべてで非表示

en: Except those pages
ja: 以下のページを除く

en: Display on specific pages
ja: 特定のページに表示する

en: Homepage
ja: ホームページ

en: Default
ja: デフォルト

en: Always show
ja: 常に表示する

en: Always hide
ja: 常に非表示にする

en: Blog-related pages
ja: ブログ関連ページ

en: Response Info
ja: 回答情報

en: Set your live chat hours to an <strong>achievable level</strong>. Because for customers, “live chat” implies an almost instant response, so a delayed reply to a chat is a much poorer experience than a slow email reply.
ja: ライブチャットの時間を<strong>達成可能なレベル</strong>に設定します。顧客にとっては、「ライブチャット」は即時の応答を意味するため、チャットへの返信が遅れるのは、メールの返信が遅いよりもはるかに悪い印象を与えます。

en: Typically replies within...
ja: 通常の返信は...

en: At least one operator is online
ja: 少なくとも1人のオペレータがオンラインです

en: Not specified
ja: 指定しない

en: a few minutes
ja: 数分

en: 15 minutes
ja: 15分

en: 30 minutes
ja: 30分

en: an hour
ja: 一時間

en: a few hours
ja: 数時間

en: a day
ja: 一日

en: 1 business day
ja: 1営業日

en: 2 business days
ja: 2営業日

en: 3 business days
ja: 3営業日

en: No operators online
ja: オンラインのオペレータはいません

en: Offline capabilities
ja: オフライン機能

en: Initial response
ja: 初期対応

en: How the application should response when visitors try to start a <strong>new conversation</strong>?
ja: 訪問者が<strong>新しい会話</strong>を開始しようとしたときにアプリケーションがどのように応答するか。

en: Allow visitors to start new conversation
ja: 訪問者が新しい会話を始めることを許可する

en: Shows up collector card
ja: コレクターカードを表示

en: Show offline form
ja: オフラインフォームを表示

en: Collector card
ja: コレクターカード

en: Select visible fields:
ja: 表示されているフィールドを選択します。

en: Company name
ja: 会社名

en: Select required fields:
ja: 必須フィールドを選択してください。

en: Offline form
ja: オフラインフォーム

en: Ask question
ja: 質問する

en: GDPR Compliance
ja: GDPR コンプライアンス

en: Show "I consent..." checkbox
ja: 「同意します...」チェックボックスを表示

en: Date/time format
ja: 日付 / 時刻フォーマット

en: Date format
ja: 日付フォーマット

en: Site info
ja: サイト情報

en: Site name
ja: サイト名

en: We will show this name as your site/company name when needed
ja: 必要に応じて、この名前をサイト / 会社名として表示します

en: Site url
ja: サイト URL

en: Site logo
ja: サイトのロゴ

en: Site email
ja: サイトのメールアドレス

en: Optional
ja: 任意

en: Your visitors will reply to this email.
ja: あなたの訪問者はこのメールに返信します。

en: Logo width
ja: ロゴの幅

en: If original size 100px, we recommend you to set 50px for retina displays
ja: 元のサイズが 100ピクセルの場合は、Retina ディスプレイ用は、50ピクセルに設定することをお勧めします。

en: Privacy policy URL
ja: プライバシーポリシーのURL

en: Colors
ja: 色

en: Primary
ja: メイン

en: Secondary
ja: サブ

en: Highlight
ja: ハイライト

en: Appearance
ja: 外観

en: Widget position
ja: ウィジェット位置

en: Bottom Left
ja: 左下

en: Bottom Right
ja: 右下

en: Starter
ja: スターター

en: Starter size
ja: スターターサイズ

en: Starter icon size
ja: スターターアイコンのサイズ

en: Popup width
ja: ポップアップ幅

en: Radius
ja: 半径

en: Normal
ja: 標準

en: Big
ja: 大

en: Offset
ja: オフセット

en: Sets the distance between the page corner and the chat widget
ja: ページコーナーとチャットウィジェットの間の距離を設定します

en: Horizontal offset
ja: 横のオフセット

en: Vertical offset
ja: 縦のオフセット

en: Paste your embed code(s) here.
ja: ここに埋め込みコードを貼り付けてください。

en: Example
ja: サンプル

en: Font family name.
ja: フォントファミリーの名前

en: Alternative font family name.
ja: 代替フォントファミリ名

en: It will be used mostly for small texts, buttons, message-balloons and form elements.
ja: 主に小さなテキスト、ボタン、メッセージバルーン、フォーム要素に使用されます。

en: Leave empty to use default.
ja: デフォルトを使用するには空のままにします。

en: Custom CSS
ja: カスタム CSS

en: Custom CSS for chat widget.
ja: チャットウィジェット用のカスタム CSS。

en: Operators
ja: オペレーター

en: User capabilities
ja: ユーザー機能

en: Chat button
ja: チャットボタン

en: Title
ja: 件名

en: Team intro
ja: チーム紹介

en: Introduce your team to make the chat box feel more personal for your visitors.
ja: チャットボックスを訪問者にとってより個人的なものにするために、チームを紹介してください。

en: Online mode
ja: オンラインモード

en: Away mode
ja: 退席中モード

en: Statuses
ja: 状態

en: When operator is online
ja: オペレータがオンラインのとき

en: When operator is away
ja: オペレータが不在のとき

en: Pre-card message
ja: プリカードメッセージ

en: Post-card message
ja: ポストカードメッセージ

en: Chat popup
ja: チャットポップアップ

en: Welcome message
ja: ウェルカムメッセージ

en: This message is sent for the first conversation of visitors automatically.
ja: このメッセージは、訪問者の最初の会話に対して自動的に送信されます。

en: Custom variables
ja: カスタム変数

en: Closing message
ja: メッセージを閉じる

en: Operators might choose to send this message while ending a chat.
ja: オペレータはチャット終了時に、このメッセージを送信することを選択するかもしれません。

en: Response time
ja: 応答時間

en: Case No.
ja: ケース番号

en: Chat buttons
ja: チャットボタン

en: Chat statuses
ja: チャット状況

en: Chat status messages
ja: チャットステータスメッセージ

en: Closed chat
ja: クローズドチャット

en: Notifications
ja: 通知

en: Window title
ja: ウィンドウタイトル

en: It appears on visitor's window title when operator replies.
ja: オペレータが応答すると、訪問者のウィンドウタイトルに表示されます。

en: Connection
ja: 接続

en: Forms
ja: フォーム

en: Others
ja: その他

en: Emails
ja: メール

en: Notify visitor email
ja: 訪問者のメールアドレスを通知する

en: Chat logs email
ja: チャットログメール

en: Name field
ja: 名前項目

en: Email field
ja: メールアドレス

en: Phone field
ja: 電話番号

en: Company name field
ja: 会社名フィールド

en: Reply box placeholder
ja: 返信ボックスプレースホルダー

en: Save button
ja: 保存ボタン

en: Send button
ja: 送信ボタン

en: Start chat button
ja: チャット開始ボタン

en: Date &amp; Time
ja: 日付 ＆ 時間

en: Time ago strings
ja: 昔の文字列

en: Date
ja: 日付

en: Response Time
ja: 応答時間

en: Which email do you use to login your Firebase account?
ja: Firebase アカウントにログインするためにどのメールを使用しますか？

en: I have completed the steps above
ja: 上記の手順を完了しました

en: Archive
ja: アーカイブ

en: Get notified of chat notifications.
ja: チャット通知を受け取る。

en: Turn on
ja: オンにする

en: No chats found.
ja: チャットは見つかりませんでした。

en: No archived chats found.
ja: アーカイブチャットは見つかりませんでした。

en: Undo
ja: 元に戻す

en: Profile
ja: プロフィール

en: Only works if any operator doesn't accept new chats automatically at that moment.
ja: その時点で誰かが自動的に新しいチャットを受け付けない場合にのみ機能します。

en: Save
ja: 保存

en: Send chat transcript to visitor's email
ja: チャットの記録を訪問者にメールで送信する

en: End chat
ja: チャットを終了

en: End chat without message
ja: メッセージなしでチャットを終了

en: {opName} is talking with this user.
ja: {opName}はこのユーザーと通話しています。

en: Chat has ended.
ja: チャットは終了しました。

en: Chat has been archived.
ja: チャットはアーカイブされました。

en: Write a message
ja: メッセージを入力

en: Delete
ja: 削除

en: Join chat
ja: チャットに参加

en: Feedback
ja: フィードバック

en: No review yet.
ja: まだレビューはありません。

en: Solved
ja: 解決しました

en: Not solved!
ja: 解決していない

en: Details
ja: 詳細

en: Hit enter to update
ja: 更新するには Enter キーを押してください

en: Extensions
ja: 拡張機能

en: Deactivate
ja: 無効化

en: Active
ja: 有効

en: No extensions found.
ja: 拡張子が見つかりません。

en: Afghanistan
ja: アフガニスタン

en: &#197;land Islands
ja: オーランド諸島

en: Albania
ja: アルバニア

en: Algeria
ja: アルジェリア

en: American Samoa
ja: アメリカ領サモア

en: Andorra
ja: アンドラ

en: Angola
ja: アンゴラ

en: Anguilla
ja: アンギラ

en: Antarctica
ja: 南極

en: Antigua and Barbuda
ja: アンティグア・バーブーダ

en: Argentina
ja: アルゼンチン

en: Armenia
ja: アルメニア

en: Aruba
ja: アルバ

en: Australia
ja: オーストラリア

en: Austria
ja: オーストリア

en: Azerbaijan
ja: アゼルバイジャン

en: Bahamas
ja: バハマ

en: Bahrain
ja: バーレーン

en: Bangladesh
ja: バングラデシュ

en: Barbados
ja: バルバドス

en: Belarus
ja: ベラルーシ

en: Belgium
ja: ベルギー

en: Belau
ja: ベラウ

en: Belize
ja: ベリーズ

en: Benin
ja: ベナン

en: Bermuda
ja: バミューダ諸島

en: Bhutan
ja: ブータン

en: Bolivia
ja: ボリビア

en: Bonaire, Saint Eustatius and Saba
ja: ボネール、シント・ユースタティウスおよびサバ

en: Bosnia and Herzegovina
ja: ボスニア・ヘルツェゴビナ

en: Botswana
ja: ボツワナ

en: Bouvet Island
ja: ブーベ島

en: Brazil
ja: ブラジル

en: British Indian Ocean Territory
ja: イギリス領インド洋地域

en: British Virgin Islands
ja: イギリス領ヴァージン諸島

en: Brunei
ja: ブルネイ

en: Bulgaria
ja: ブルガリア

en: Burkina Faso
ja: ブルキナファソ

en: Burundi
ja: ブルンジ

en: Cambodia
ja: カンボジア

en: Cameroon
ja: カメルーン

en: Canada
ja: カナダ

en: Cape Verde
ja: カーボベルデ

en: Cayman Islands
ja: ケイマン諸島

en: Central African Republic
ja: 中央アフリカ共和国

en: Chad
ja: チャド

en: Chile
ja: チリ

en: China
ja: 中国

en: Christmas Island
ja: クリスマス島

en: Cocos (Keeling) Islands
ja: ココス諸島

en: Colombia
ja: コロンビア

en: Comoros
ja: コモロ

en: Congo (Brazzaville)
ja: コンゴ (ブラザビル)

en: Congo (Kinshasa)
ja: コンゴ民主共和国 (キンシャサ)

en: Cook Islands
ja: クック諸島

en: Costa Rica
ja: コスタリカ

en: Croatia
ja: クロアチア

en: Cuba
ja: キューバ

en: Cura&ccedil;ao
ja: キュラソー島

en: Cyprus
ja: キプロス

en: Czech Republic
ja: チェコ共和国

en: Denmark
ja: デンマーク

en: Djibouti
ja: ジブチ

en: Dominica
ja: ドミニカ

en: Dominican Republic
ja: ドミニカ共和国

en: Ecuador
ja: エクアドル

en: Egypt
ja: エジプト

en: El Salvador
ja: エルサルバドル

en: Equatorial Guinea
ja: 赤道ギニア

en: Eritrea
ja: エリトリア

en: Estonia
ja: エストニア

en: Ethiopia
ja: エチオピア

en: Falkland Islands
ja: フォークランド諸島

en: Faroe Islands
ja: フェロー諸島

en: Fiji
ja: フィジー諸島

en: Finland
ja: フィンランド

en: France
ja: フランス

en: French Guiana
ja: フランス領ギアナ

en: French Polynesia
ja: フランス領ポリネシア

en: French Southern Territories
ja: フランス南部領土

en: Gabon
ja: ガボン

en: Gambia
ja: ガンビア

en: Georgia
ja: ジョージア

en: Germany
ja: ドイツ

en: Ghana
ja: ガーナ

en: Gibraltar
ja: ジブラルタル

en: Greece
ja: ギリシア

en: Greenland
ja: グリーンランド

en: Grenada
ja: グレナダ

en: Guadeloupe
ja: グアドループ島

en: Guam
ja: グアム

en: Guatemala
ja: グアテマラ

en: Guernsey
ja: ガーンジー島

en: Guinea
ja: ギニア

en: Guinea-Bissau
ja: ギニアビサウ

en: Guyana
ja: ガイアナ

en: Haiti
ja: ハイチ

en: Heard Island and McDonald Islands
ja: ハード島とマクドナルド諸島

en: Honduras
ja: ホンジュラス

en: Hong Kong
ja: 香港

en: Hungary
ja: ハンガリー

en: Iceland
ja: アイスランド

en: India
ja: インド

en: Indonesia
ja: インドネシア

en: Iran
ja: イラン

en: Iraq
ja: イラク

en: Republic of Ireland
ja: アイルランド共和国

en: Isle of Man
ja: マン島

en: Israel
ja: イスラエル

en: Italy
ja: イタリア

en: Ivory Coast
ja: コートジボワール

en: Jamaica
ja: ジャマイカ

en: Japan
ja: 日本

en: Jersey
ja: ジャージー

en: Jordan
ja: ヨルダン

en: Kazakhstan
ja: カザフスタン

en: Kenya
ja: ケニア

en: Kiribati
ja: キリバス

en: Kuwait
ja: クウェート

en: Kyrgyzstan
ja: キルギスタン

en: Laos
ja: ラオス

en: Latvia
ja: ラトビア

en: Lebanon
ja: レバノン

en: Lesotho
ja: レソト

en: Liberia
ja: リベリア

en: Libya
ja: リビア

en: Liechtenstein
ja: リヒテンシュタイン

en: Lithuania
ja: リトアニア

en: Luxembourg
ja: ルクセンブルク

en: Macao S.A.R., China
ja: マカオ S.A.R.、中国

en: Macedonia
ja: マケドニア

en: Madagascar
ja: マダガスカル

en: Malawi
ja: マラウイ

en: Malaysia
ja: マレーシア

en: Maldives
ja: モルディブ

en: Mali
ja: マリ

en: Malta
ja: マルタ

en: Marshall Islands
ja: マーシャル諸島

en: Martinique
ja: マルティニーク

en: Mauritania
ja: モーリタニア

en: Mauritius
ja: モーリシャス

en: Mayotte
ja: マヨット

en: Mexico
ja: メキシコ

en: Micronesia
ja: ミクロネシア

en: Moldova
ja: モルドバ

en: Monaco
ja: モナコ

en: Mongolia
ja: モンゴル

en: Montenegro
ja: モンテネグロ

en: Montserrat
ja: モントセラト

en: Morocco
ja: モロッコ

en: Mozambique
ja: モザンビーク

en: Myanmar
ja: ミャンマー

en: Namibia
ja: ナミビア

en: Nauru
ja: ナウル

en: Nepal
ja: ネパール

en: Netherlands
ja: オランダ

en: New Caledonia
ja: ニューカレドニア

en: New Zealand
ja: ニュージーランド

en: Nicaragua
ja: ニカラグア

en: Niger
ja: ニジェール

en: Nigeria
ja: ナイジェリア

en: Niue
ja: ニウエ

en: Norfolk Island
ja: ノーフォーク島

en: Northern Mariana Islands
ja: 北マリアナ諸島

en: North Korea
ja: 北朝鮮

en: Norway
ja: ノルウェー

en: Oman
ja: オマーン

en: Pakistan
ja: パキスタン

en: Palestinian Territory
ja: パレスチナ自治区

en: Panama
ja: パナマ

en: Papua New Guinea
ja: パプアニューギニア

en: Paraguay
ja: パラグアイ

en: Peru
ja: ペルー

en: Philippines
ja: フィリピン

en: Pitcairn
ja: ピトケアン

en: Poland
ja: ポーランド

en: Portugal
ja: ポルトガル

en: Puerto Rico
ja: プエルトリコ

en: Qatar
ja: カタール

en: Reunion
ja: レユニオン

en: Romania
ja: ルーマニア

en: Russia
ja: ロシア

en: Rwanda
ja: ルワンダ

en: Saint Barth&eacute;lemy
ja: サン・バルテルミー島

en: Saint Helena
ja: セントヘレナ

en: Saint Kitts and Nevis
ja: セントクリストファーネイビス

en: Saint Lucia
ja: セントルシア

en: Saint Martin (French part)
ja: セント・マーチン島 (フランス領)

en: Saint Martin (Dutch part)
ja: セント・マーチン島 (オランダ領)

en: Saint Pierre and Miquelon
ja: サンピエールとミケロン

en: Saint Vincent and the Grenadines
ja: セントビンセントおよびグレナディーン諸島

en: San Marino
ja: サンマリノ

en: S&atilde;o Tom&eacute; and Pr&iacute;ncipe
ja: サントメ・プリンシペ

en: Saudi Arabia
ja: サウジアラビア

en: Senegal
ja: セネガル

en: Serbia
ja: セルビア

en: Seychelles
ja: セイシェル

en: Sierra Leone
ja: シエラレオネ

en: Singapore
ja: シンガポール

en: Slovakia
ja: スロバキア

en: Slovenia
ja: スロベニア

en: Solomon Islands
ja: ソロモン諸島

en: Somalia
ja: ソマリア

en: South Africa
ja: 南アフリカ

en: South Georgia/Sandwich Islands
ja: 南ジョージア島・南サンドイッチ諸島

en: South Korea
ja: 韓国

en: South Sudan
ja: 南スーダン

en: Spain
ja: スペイン

en: Sri Lanka
ja: スリランカ

en: Sudan
ja: スーダン

en: Suriname
ja: スリナム

en: Svalbard and Jan Mayen
ja: スバールバル諸島・ヤンマイエン島

en: Swaziland
ja: スワジランド

en: Sweden
ja: スウェーデン

en: Switzerland
ja: スイス

en: Syria
ja: シリア

en: Taiwan
ja: 台湾

en: Tajikistan
ja: タジキスタン

en: Tanzania
ja: タンザニア

en: Thailand
ja: タイ

en: Timor-Leste
ja: 東ティモール

en: Togo
ja: トーゴ

en: Tokelau
ja: トケラウ諸島

en: Tonga
ja: トンガ

en: Trinidad and Tobago
ja: トリニダード・トバゴ

en: Tunisia
ja: チュニジア

en: Turkey
ja: トルコ

en: Turkmenistan
ja: トルクメニスタン

en: Turks and Caicos Islands
ja: タークス諸島・カイコス諸島

en: Tuvalu
ja: ツバル

en: Uganda
ja: ウガンダ

en: Ukraine
ja: ウクライナ

en: United Arab Emirates
ja: アラブ首長国連邦

en: United Kingdom (UK)
ja: イギリス (UK)

en: United States (US)
ja: アメリカ（US）

en: United States (US) Minor Outlying Islands
ja: 米領 (US) 太平洋諸島

en: United States (US) Virgin Islands
ja: アメリカ（US）バージン諸島

en: Uruguay
ja: ウルグアイ

en: Uzbekistan
ja: ウズベキスタン

en: Vanuatu
ja: バヌアツ

en: Vatican
ja: バチカン

en: Venezuela
ja: ベネズエラ

en: Vietnam
ja: ベトナム

en: Wallis and Futuna
ja: ウォリス・フツナ

en: Western Sahara
ja: 西サハラ

en: Samoa
ja: サモア

en: Yemen
ja: イエメン

en: Zambia
ja: ザンビア

en: Zimbabwe
ja: ジンバブエ
